Ako prať eko...

 

Ak vám teraz v hlave nabehol obraz Popelky, ktorá v snehu namáča bielizeň do potoka a drhne a drhne, mýlite sa.
Dá sa to moderne, jednoducho a predsa s rešpektom k prírode.V oblečení predsa žiadne dráždivé zvyšky z parabénov, fosfátov a ropných derivátov, teda chémiu, ktorá sa cez póry dostáva do tela, nechceme.
Je to logické? Áno, ekoLogické. A aj jednoduché.

Ako teda na to?

Prvá a najjednoduchšia možnosť je kúpa hotových produktov. Na trhu sa objavuje stále väčšie množstvo prírodných a ekologických pracích gélov a aviváží. Ich použitie je veľmi jednoduché, proste len postupujete podľa návodu a nalejete do odmerky a do práčky.
Medzi najznámejšie značky u nás sa radí Sonett, Sodasan či Yellow and Blue. Ale nájde sa ich viac.
Skvelé je, že pracie prostriedky ponúkajú aj čapované drogérie a viete si ich nabrať do vlastných nádob a znižovať množstvo použitého plastu.

Základom týchto pracích prostriedkov je väčšinou perkarbonát sodný, pracia sóda, mydlo či mydlové orechy. Všetky tieto zložky dostanete kúpiť v ekodrogériách, dokonca aj na váhu a z nich si viete vytvoriť vlastný prací prach alebo prací sliz. To už ale chce viac času, odvahy a alchýmie. Na nete síce nájdete viacero zaručených receptov na výrobu vlastného ekologického pracieho prostriedku ale nakoniec aj tak prídete na to, že s pomermi sa musíte trochu pohrať, kým prídete na to, čo vyhovuje vám, vašej rodine a vašej práčke.

Príklad na recept na výrobu pracieho prachu:

Mydlo na pranie 100-120g (žlčové, jadrové, kokosové, olivové), musíte nastrúhať alebo môžete kúpiť hotové mydlové vločky. ( cena za 100g do 2,50)
Pracia sóda 360g ( 360g vás určite vyjde menej ako 1 euro)
Z tohto množstva máte cca 450g prášku na pranie.
Na 4-5 kg bielizne by vám malo stačiť nasypať do prania 2 lyžice prášku.

Na biele prádlo môžete k zmesi pridať ešte perkarbonát sodný – netoxické bielidlo a TAED, ktorý ho aktivuje už pri 30 ℃.
Pre vôňu zas pridať zopár kvapiek esenciálneho oleja.

S tvrdosťou vody si poradí zmäkčovač vody. Dobrým pomocníkom je i ocot, ktorý ja osobne pridávam do prania miesto aviváže, aby bola bielizeň mäkšia a zároveň si poradí aj s vodným kameňom.

Ak máte radi voňavú bielizeň, existujú tiež ekologické aviváže. Ja však odporúčam plákadlo od Yellow and blue, ktoré dokáže z bielizne dostať zvyšky prášku a zároveň ju veľmi jemne levanduľovo prevonia.


Vidíte? Žiadna veda a ani tvrdá drina to nie je. Pustíte sa do eko prania s nami?