Opakuje sa to každý rok: akonáhle sa v kalendári objaví mesiac December, nastáva davové šialenstvo. Z médií na nás útočia všakovaké reklamy a zľavy jedna výhodnejšia ako druhá. V rádiách vianočné pesničky hrajú pomaly celodenne a obchody sú vysvietené tak, že je to podľa mňa viditeľné aj z vesmíru. 

Gazdinky si chystajú nákupný plán a časový rozpis pečenia vianočného pečiva, aby stihli pripraviť všetkých 15 druhov dobrôt.

Nakupovanie vianočných darčkov sa mení na stres, pretože obchody sú plné ľudí aj tovaru od výmyslu sveta, ale nájsť niečo zmysluplné je ako hľadať ihlu v kope sena.

Skvelým riešením sú internetové eshopy, ktoré čiastočne šetria čas, ale najmä ušetria od nervov spojených s behaním po kamenných obchodoch. 

Nebudem klamať, aj ja ako predajca si dlho dopredu v hlave pripravujem predajný plán na koniec roka, pretože je to pre mňa obdobie najväčších ziskov. Už viem, že sa treba dostatočne zásobiť materiálom, snažiť sa mať čo najviac vecí vyrobených na sklade, aby som skrátila čakacie lehoty a zamerať sa aj na promo, aby sa moje výrobky dostali čo najbližšie k cieľovej skupine zákazníkov.

Preto v tomto období pociťujem veľký nárast adrenalínu, aby všetko vyšlo ako má, aby všetky balíky dorazili na čas a aby zákazníci boli s nákupom u mňa spokojní. A toto všetko musí veľa z nás zladiť s chodom rodiny s malými deťmi, v mojom prípade dvomi. 

A aj keď je všetko dokonale naplánované a všetko funguje na plné obrátky, túto dokonale fungujúcu mašinu zastaví choroba. Minulý rok ochorela celá naša rodina, tento rok len deti, ale pre istotu dostali kiahne, pekne postupne po sebe, aby sme sa nemohli už tretí týždeň pohnúť z domu. Kde sa síce dá v pohode pracovať, čo je možno výhoda, ale pracovať popri zdravých deťoch je niečo celkom iné ako popri tých chorých, teda patrične mrzutých a nespolupracujúcich.

Viem, prečo sa tak deje. Sama by som si nedovolila na chvíľu sa zastaviť a spomaliť v tomto previanočnom zhone. Našla by som milión dôvodom, prečo nemôžem. A teraz jednoducho musím. A je to to najlepšie, čo môžme v tomto čase urobiť. Užívať si posledné okamihy končiaceho sa roka, bilancovať a aj plánovať, čo chceme urobiť na budúci rok inak. Mám pocit, že na to jednoducho popri všetkých tých povinnostiach akosi zabúdame a je to veľká škoda. Teraz, keď na chvíľu dostanem priepustku od chorých detí, neutekám do obchodov, aby som všetko stihla ako som si naplánovala, ale užívam si čerstvý vzduch a chvíľkový pocit uvoľnujúcej slobody.

Všetko je presne tak ako má byť. Niekedy sa naozaj oplatí spomaliť práve vtedy, keď všetko plynie veľmi rýchlo a jednoducho sa z toho nezblázniť. A ja si možno tento rok konečne stihnem vyrobiť moje voňavé hlinené vianočné ozdoby aj pre seba:)